banner-elscatala-817x88px
Alcalá Subastas, la segona millor venda de Pedro de Mena

Mercat de l'art

Annaïs Miró madrid - 19/12/17
Baner_StellaRahola_Bonart_360x356220317_Verdu_Bonart-180x180
Durant els dies d'exposició s'hava creat una forta expectació per l'escultura en fusta tallada, policromada de San Pedro de Alcántara de Pedro de Mena (1628-1688), un dels grans escultors barrocs espanyols. Amb ulls de pasta vítria, 68 cm. d'altura i realitzada cap el 1669-1688 (lot 981), la seva policromia original es trobava en molt bon estat de conservació. Procedent de la localitat de Montilla, destacava la qualitat de l'obra amb una execució natural del cordó franciscà i una cuidada execució de les mans i el rostre, defininint venes, arrugues i altres detalls que realçava amb la seva ajustada policromia. La seva sortida per 65.000 euros aviat va quedar superada pels col·leccionistes de la sala i del telèfon, que van pujar fins els 150.000 euros finals (amb premium: 180.255 euros), oferts per un dels col·leccionistes del telèfon. Així passa a ser la segona millor venda de l'artista en subhasta.

Et poden
Interessar
...

817x88-HISTÒRIA-DE-L'ART[1]