19 desembre 2017
Mercat de l'art Madrid

Alcalá Subastas, la segona millor venda de Pedro de Mena

annaïs miró

Durant els dies d’exposició s’hava creat una forta expectació per l’escultura en fusta tallada, policromada de San Pedro de Alcántara de Pedro de Mena (1628-1688), un dels grans escultors barrocs espanyols. Amb ulls de pasta vítria, 68 cm. d’altura i realitzada cap el 1669-1688 (lot 981), la seva policromia original es trobava en molt bon estat de conservació. Procedent de la localitat de Montilla, destacava la qualitat de l’obra amb una execució natural del cordó franciscà i una cuidada execució de les mans i el rostre, defininint venes, arrugues i altres detalls que realçava amb la seva ajustada policromia. La seva sortida per 65.000 euros aviat va quedar superada pels col·leccionistes de la sala i del telèfon, que van pujar fins els 150.000 euros finals (amb premium: 180.255 euros), oferts per un dels col·leccionistes del telèfon. Així passa a ser la segona millor venda de l’artista en subhasta.

Etiquetes: ·

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà Els camps necessaris estan marcats amb *

Podeu fer servir aquestes etiquetes i atributs HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Subscripció edició en paper

50 € i l'edició digital gratuïta
4 números a l'any

SUBSCRIU-TE

Subscripció edició digital

Rep la revista digital des de 25 €
4 números a l'any

SUBSCRIU-TE
agenda
d’exposicions
catalunya, catalunya nord,
illes balears, país valencià,
andorra i aragó
bonart revista bonart actualitat bonart gestora bonart agenda
a dalt

c_Riera d'Oix, 12_17003 Girona_ 034 972 21 84 38 / 677 51 82 96

Política de privacitat   Política de cookies